Lata 50 w restauracjach, dlaczego wracamy do starych trendów w aranżacjach?

Wnętrza urządzone w stylu lat 50 i 60, zachwycają swoją aranżacją nie tylko starsze, ale i młodsze pokolenia klientów. Coraz więcej lokali gastronomicznych swoimi aranżacjami nawiązuje do minionych czasów. Czasy PRL-u kojarzą się głównie z komunizmem i „szarą” rzeczywistością. Pomimo ubóstwa i klimatu stworzonego przez przypaloną tytoniem atmosferę, PRL-owska Polska miała swój niepowtarzalny urok. Moje pierwsze skojarzenia z PRL-owską rzeczywistością? Ówczesna polska kinematografia. Wnętrza w których przesiadywano i dyskutowano o książkach i prasie, a także bawiono się do upadłego. To właśnie w otoczeniu peerelowskiej estetyki bujnie rozkwitało życie towarzyskie, uczuciowe i intelektualne. W naszym kraju wystartowała telewizja, na ulicach dominowali hipsterzy tamtych czasów - bikiniarze, a zza oceanu dotarł do nas rock and roll! 

 źródło: pinterest
źródło: pinterest
W PRL-u, wnętrza publiczne charakteryzowała przede wszystkim obszerna przestrzeń. Czasem była ona wręcz zbyt duża. W efekcie domy towarowe, wczasowe, klubokawiarnie i restauracje z dancingiem dysponowały sporymi powierzchniami, które można było w efektowny sposób zagospodarować. Peerelowskie aranżacje dość często wykorzystywały dobrej jakości drewno. Kojarzysz bufety i regały z tamtych czasów? Najczęściej tworzono je z litego drewna. Sposób wykonania jest na tyle inspirujący, że niektóre współczesne lokale dysponują drewnianymi belami przypominające te z PRL-owskiej epoki!

źródło: pinterest
Drewno odnalazło swoje zastosowanie także na ścianach. Mam tu na myśli panelowe, eleganckie i trwałe boazerie. Wiesz, że coraz częściej wracają do łask? Jeżeli chodzi o kolorystykę ścian i posadzek, w największej mierze wykorzystywano ciemne drewno, białe kafle i czarną lub o naturalnej barwie terakotę. Ściany najczęściej były białe. 

źródło: pinterest
Aranżacje PRL-owskich wnętrz wyposażonych w charakterystyczne dla tamtych czasów mebli, dopełniały dekoracyjne tkaniny. W latach 50 i 60 tkaniny zasłonowe lub obiciowe zdobiły fantastyczne barwne wzory graficzne. Zamówienia dotyczyły nie tylko tkanin, ale także porcelany dekoracyjnej i tej z której skorzystać mogli klienci lokalu. Miejsce w dekoracji wnętrz, zajmowało również szkło. Efektownie zabarwiane szklane elementy produkowano według konkretnych założeń aranżacji. Szalone lata polskiego wzornictwa przemysłowego zdecydowanie przypadły na lata 60! 

 źródło: pinterest
 źródło: pinterest
źródło: pinterest
 źródło: pinterest
Okres PRL-u to czas, w którym nastąpił spory rozkwit wzornictwa przemysłowego. Wiele projektów charakterystycznych dla tamtych czasów, uchodzi dziś za kultowe. Pewnie nie raz widziałeś w restauracjach proste, sosnowe meble oraz fotele i krzesła wyróżniające się smukłymi, zwężonymi do dołu nóżkami. Sklejka, tworzywa sztuczne i metal cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Doskonałym przykładem, są meble do siedzenia na stelażach i siedziskach wyplatanych z plastikowych linek. Właśnie w tych czasach tak zwana wersalka rozpoczęła swoją karierę w aranżacjach. 

W dzisiejszych restauracjach urządzonych w stylu PRL-u, możesz znaleźć proste meblościanki, sofy przypominające wersalki, krzesła i fotele na „wątłych nóżkach”. Oczywiście są i takie, których aranżacje stworzono z wykorzystaniem oryginałów, sprzętu „z epoki”, poddanych wyłącznie umiejętnej renowacji. Jeżeli interesuje Cię aranżacja wnętrza w stylu PRL, postaw na detale. Możesz wykorzystać efektowne czerwone serwetki  i ozdobne papierowe rozety. Kolory odpowiadające epoce PRL-u, w połączeniu z dekoracjami z pięknej porcelany pomogą stworzyć wymarzoną aranżację wnętrza!

Dekoracje sal i stołów restauracji znajdziecie w: internetowym sklepie z serwetkami, świecami i szkłem dla HoReCa NiebieskiStolik.pl
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...